خرابی و تعمیر خودرو

خرابی و تعمیر جعبه فرمان + انواع جعبه فرمان (مطالعه موردی پراید)

این نوشته به جعبه فرمان می پردازد اما سعی دارد نوعی دستورالعمل جامع برای عیب یابی و تعمیر این بخش حیاتی هر ماشین ارائه دهد. البته، از آن جا که ساختار هر اتومبیل با دیگری تفاوت دارد، مصداق موردی ما، جعبه فرمان پراید خواهد بود. در نتیجه، اگر خودروی شما پراید است و می خواهید جعبه فرمانش را مثل موم در دست داشته باشید، این مقاله برای شما تدوین شده است. (از علائم خرابی جعبه فرمون پراید تا تعمیر و تعویض آن). پس با فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

نقش جعبه فرمان در خودرو

جعبه فرمان  (Steering wheel) واسطه ی نیروی دست راننده و سیستم اهرم بندی خودرو است. به بیان دقیق تر، وقتی فرمان اتومبیل خود را در دست دارید، گشتاور و نیرویی که به آن وارد می سازید، از طریق جعبه فرمان به چرخ ها می رسد.

اگر بخواهیم مجموعه دستگاه فرمان یا هدایت یک خودرو را تشریح کنیم کار به شکل زیر پیش می رود؛

 • فلکه فرمان (همان دایره ای که در دست می گیریم)؛
 • جعبه فرمان (قطعه ای که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت)؛
 • اهرم بندی (همان بخشی که به صورت عامیانه سیستم جلوبندی نامیده می شود).

جعبه فرمان خودرو

انواع جعبه فرمان خودرو

یکی از عوامل موثری که در انتخاب ماشین در کشورهای پیشرفته اروپایی مورد توجه قرار می گیرد راحتی فرمان ماشین هاست.

این امر سازندگان خودرو را بر آن داشت تا اقدام به بهبود کیفیت جعبه فرمان های تولیدی خود نمایند تا در عرصه فروش محصولات بتوانند میزان بیشتری از محصول را با جلب رضایت مشتری بفروشند.

بیشتر بخوانید :  هزینه اسپرت کردن خودرو و نکاتی که باید به آنها توجه کرد

توجه داشته باشیم که جعبه فرمان ماشین ها به انواع مختلفی تقسیم می گردند از جمله آنها می توان به :

 • سیستم فرمان میکانیکی
 • سیستم فرمان هیدرولیکی
 • سیستم فرمان الکتریکی

اشاره نمود .

جعبه فرمان میکانیکی

این نوع از سیستم های فرمان مکانیکی همان سیستم شانه ای و پینیون هست که در آن عملکرد پینیون به گونه ای است که حرکت دورانی می زند و دنده شانه ای نیز حرکت خطی را انجام می دهد که در این صورت پینیون عملکرد دورانی غریبلیک فرمان را به دنده شانه ای منتقل می کند و دنده شانه ای نیز حرکت خطی را به واسطه مفصل ها به چرخ های ماشین منتقل می کنند .

جعبه فرمان هیدرولیک

جعبه فرمان هیدرولیکی

قطعات تشکیل دهنده این نوع از جعبه فرمان ها عبارتند از :

 • روغن هیدرولیک
 • شیلنگ ها و لوله های رفت و برگشت روغن هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک
 • شیر هیدرولیک
 • تسمه هیدرولیک فرمان
 • جک دو طرفه فرمان

معمولا ابزارهای زیر به بخش های میکانیکی فرمان اضافه می شود تا هیدرولیکی شوند :

 • پمپ هیدرولیک یا مخزن روغن و چرخ تسمه
 • لوله های رابط
 • شیرهای کنترل
 • سیلندر
 • تسمه

این نوع از جعبه فرمان در جهت جلوگیری از خستگی راننده و برای آسان تر شدن چرخش و حرکت فرمان و همچنین بالا بردن ایمنی خودرو، سیستم هیدرولیک کشف و تولید شد .

جعبه فرمان هیدرولیکی برای اجرای عملکرد خود از موتور خودرو کمک می گیرد به همین جهت نیز از بازدهی و عملکرد متناسب خودرو مقداری می کاهد. همچنین موجبات مصرف بیشتر انرژی را فراهم می نماید.

توجه داشته باشید این سیستم به شکل سیستم مرکز آزاد عمل می کند بدین معنی که وقتی خودرو به شک مستقیم در حال حرکت است و اصلا انحرافی ندارد بازهم به عملکرد خود ادامه می دهد.

این عواملی که مطرح گردید موجب شد تا سازندگان خودرو، به فکر تولید سیستمی بهتر و باکیفیت تر بیفتند و اقدام به بهبود سیستم های هیدرولیکی نمایند و یا اینکه سیستم های جدیدی را ساخته و جایگزین نمایند.

توجه داشته باشید که در چندین سال گذشته سیستم الکتروهیدرولیکی به جای سیستم های قبلی ارائه شد ، هر چند در نتیجه بهره گیری از این جعبه فرمان ها دیگر مستقل از موتور ماشین بود ولی مشکل اصلی که دائمی بودن عملکرد سیستم هیدرولیکی یعنی مرکز آزاد بودن پابرجاست .

به دیگر کلام باید حالتی پیش بینی می شد تا وضعیتی را مهیا می کرد که سیستم تنها زمانی که چرخشی به فرمان وارد می شد عمل کند نه همیشه.

جعبه فرمان الکتریکی

این قسم از جعبه فرمان ها نیز همانند جعبه فرمان های هیدرولیکی عمل می کنند ولی از لحاظ ساختار متفاوت با آن هاست.

در حال حاضر در اکثر کارخانه های تولید ماشین از این قسم از جعبه فرمان ها استفاده می گردد .

بیشتر بخوانید :  ورود جدیدترین آینه هوشمند خودرو با سیستم عامل اندروید به بازار ایران

از مزایای این فرمان ها می توان به مواردی همچون افزایش سرعت فرمان، عملکرد بهتر فرمان و حفظ تعادل خودرو در انحراف ها اشاره کرد .

دلایل خراب شدن جعبه فرمان پراید

برای دریافت علل خرابی جعبه فرمان پراید ابتدا باید ساز و کار و عملکرد آن را زیر نظر داشته باشیم. در جزوه ای که خود شرکت سازنده منتشر کرده، مشخصات جعبه فرمان پراید به شرح زیر است:

جعبه فرمانی شانه ای، متشکل از پینیون، مهره قفل کننده پیچ تنظیم، فنر بوش، بوش، کاسه نمد، خارفنری، ضامن خار، بلبرینگ، نیدل، بوش تنظیم جعبه فرمان، لاستیک های ضربه گیر، کرپی ها، پوسته جعبه فرمان، شافت شانه ای میل فرمان افقی، گردگیر میل فرمان، سیبک فرمان، بست های فلزی و پلاستیکی و مهره تنظیم سیبک فرمان.

جعبه فرمان پراید

تبریک می گوییم، حالا شما می توانید تمام قطعات را از فرمان تا نقطه ی انتهایی انتقال جهت به چرخ ها نام ببرید. حالا زمان شناخت علل خرابی جعبه فرمان پراید است:

 • اگر به هر دلیلی، اجزای جعبه فرمان مناسب تنظیم نشده باشند، اجزا در اتصال دچار لقی باشند و یا فنرهای به کار رفته معیوب نصب شوند، فرمان پراید صدای غیر عادی خواهد داشت؛ این صدا ممکن است در حال حرکت یا در حالت سکون شنیده شود. افزون بر این، لق شدن قرقری و ایجاد اختلاف میان پینیون و دنده شانه ای نیز از دیگر دلایل صداهای غیر عادی در جعبه فرمان خواهند بود.
 • در صورتی که بلبرینگ به دلیل استهلاک یا عوامل محیطی معیوب شود، شما در مجموعه ی جعبه فرمان لقی احساس خواهید کرد؛همچنین خوردگی در دنده های درگیر شده و تنظیم نادرست پینیون و دنده شانه ای هم می تواند از دیگر دلایل لق بودن جعبه فرمان خودرو باشد.
 • و در آخر اگر سیبک ها روان کار نکنند و یا لاستیک ها تنظیم باد نشوند (یا بدون عاج باشند) و یا به دلیل عدم تنظیم جبعه فرمان و حرکت دشوار چهار شاخ فرمان، جعبه فرمان پراید شما سفت عمل خواهد کرد.

قیمت تعمیر و تعویض جعبه فرمان پراید

کم تر شرایطی پدید می آید که شما نیاز داشته باشید تمامی جعبه فرمان را تعویض کنید. معمولا کار با جایگزینی قطعه ای خاص رفع و رجوع می شود. اما سوالی که برای بسیاری از مالکین خودرو دغدغه است همین تیتر بالاست. از کجا بدانیم برای چه خدماتی چه میزان هزینه لازم است؟

ما در ابتدای این نوشته قطعات مختلف جعبه فرمان ماشین شما را شرح دادیم و به طور مختصر، مشکلی که به دلیل کاستی عملکرد هر قطعه پدید می آید را هم مکتوب کردیم. حالا به عنوان مثال، شما با لقی فرمان می توانید حدس بزنید که بلبرینگ جعبه فرمان مشکل دارد. کافی است قیمت روز این قطعه را بگیرید و بعد از آن با اشراف کامل نسبت به دستمزد، مراجعه به مکانیک را در دستور کار قرار دهید.

بهترین قیمت خرید جعبه فرمان

بسیار خب، فرض کنیم که عیب را یافته ایم و می خواهیم جعبه فرمان یا قطعه ای از جعبه فرمان پراید را خریداری کنیم. در این شرایط اقتصادی، همه به دنبال بهترین قیمت خرید هستیم. توصیه ما این است که کم کم به جای خرید و فروش سنتی، روش های مدرن آنلاین را مد نظر داشته باشیم.

مزیت های این راهکار بیشمار است. وقتی که سنتی خرید می کنید، باید از این فروشگاه به دیگری سرک بکشید و در آخر هم تضمینی وجود ندارد که لوازمی که خریده اید در مجموع بهترین و اقتصادی ترین شرایط را ارائه دهند.

اما در خرید آنلاین و اینترنتی، شما زیر و بم بازار را بیرون می کشید، برندها را با هم مقایسه می کنید و در آخر، به بهترین قیمت خرید هر قطعه و در اینجا، به بهترین قیمت خرید جعبه فرمان دست پیدا می کنید.

به عنوان مثال در فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو، کلیه قطعات و لوازم از تولیدکنندگان و واردکنندگان دست اول تامین می شوند و همین امر حذف واسطه ها و سبب کاهش قیمت نهایی محصول برای مشتری خواهد شد.

دلایل خرابی جعبه فرمان پراید

افزایش عمر جعبه فرمان پراید

از آن جا که همه معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است، باید بکوشیم تا جایی که امکان دارد، عمر قطعات خودروی خود را زیاد کرده و استهلاک آن ها بکاهیم.

پیشنهادهایی که برای سلامتی جعبه فرمان مطرح می شوند جنبه ی عمومی داشته و بسیار ساده اند؛

 • تنظیم باد لاستیک ها را جدی بگیرید؛
 • لاستیک ها را بررسی کرده و اگر از نظر عاج ضعیف هستند آن ها را تعویض کنید؛
 • چرخ ها را در حالت بالانس نگاه داریم؛
 • تنظیم و گریسکاری مداوم را در دستور کار داشته باشیم.

بهترین مارک ( برند ) جعبه فرمان

در زمینه تولید جعبه فرمان های شرکتهای زیر مجموعه سایپا و ایران خودرو شرکتهای مختلفی در حال فعالیت هستند ولی لازم است بدانید که :

از سال 1386 گروه صنعتی مارپیچ باختر با تهیه، تولید و تامین قطعات جلوبندی خودرو های زیرمجموعه سایپا و ایران خودرو اقدام نموده است. این شرکت تولیدی با مطلوب ترین کیفیت کالا های خود را تولید و با بروزترین تست های دنیا تست می نمایند.

با توجه به سابقه این گروه صنعتی و استفاده از متخصصین زبده در این زمینه و آشنا به علم و تکنولوژی روز دنیا و انجام تست های بین المللی بر روی کالاهای تولیدی این شرکت بهترین برندی که می توانیم برایتان برای خرید لوازم جعبه فرمان پراید معرفی نماییم محصولات شرکت صنعتی مارپیچ باختر می باشد.برای مشاهده و خرید این محصول می توانید روی جعبه فرمان مارپیچ باختر را کلیک کنید.

علت لرزش در فرمان خودرو

بسیاری از افراد هنگامی که فرمان شروع به لرزش می کند فکر می کنند که مشکل از جعبه فرمان خودرو است و باید به تعمیر جعبه فرمان بپردازند، در صورتی که کاملا در اشتباه اند و مشکلاتی از جمله کشیده شدن فرمان به یک سمت یا حس لرزش فرمان نشان از این دارد که باد لاستیک ها تنظیم نمی باشد و یا اینکه لاستیک ها بسیار ساییده شده اند و زمان آن فرا رسیده که آن ها تعویض شوند البته می توان گفت که این استثنا نیز وجود دارد که زاویه فرمان به خوبی تنظیم نشده است و در نتیجه موجب لرزش های زیاد شده است اما همان طور که گفتیم اکثرا دلیل لرزش فرمان وجود مشکل در قسمت لنت ها می باشد و اولین کار در صورت سالم بودن لنت ها، تنظیم باد آن ها است و علت دیگری که می تواند دلیل لرزش فرمان خودرو باشد خرابی کمک فنر ها است که موجب سایش و از بین بردن آج لنت ها شده که در نتیجه لرزش فرمان را به همراه خواهد داشت که در چنین شرایطی باید به بررسی کمک فنر ها که قطعه بسیار مهمی در سیستم تعلیق خودرو محسوب می شود بپردازید و در صورت تایید خرابی کمک فنر، توسط تعمیرکار متخصص، باید به تعویض این قطعه بپردازید.

خرید اینترنتی جعبه فرمان

وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی در راستای فروش لوازم خودرو قد بر افراشته و اقدام به فروش این نوع محصولات می نمایند.

ولی متاسفانه بعضا مشاهده می شود که یا کلاهبرداری هایی در این زمینه اتفاق می افتد و یا اینکه کالاهای با کیفیت و مطلوبی برای خریداران اینترنتی فرستاده نمی شود .

اینجاست که باید ما به خودمان ببالیم که با افتخار و با حسن سابقه سالهاست که در کنارتان هستیم و با ارائه بهترین کالاهای تست شده توسط کارشناسانمان توانسته ایم اعتماد شما عزیزان را جلب نماییم پس به پاس این اعتماد هم که شده و برای اینکه لکه ننگی بر پیشانیمان نباشد همیشه و در همه حال سعی خواهیم کرد تا با ارائه بهترین و باکیفیت ترین محصولات در کنارتان باشیم .

بیشتر بخوانید :  سرویس دوره ای و قیمت لوازم مصرفی برلیانس

پس شما نیز به عنوان خریدار لوازم ماشینتان به ما اعتماد نمایید و مطمئن بشید که محصولی که در اختیارتان قرار خواهد گرفت بهترین کیفیت ذا خواهد داشت چرا که مهندسین ما بعد از انجام چکاپ های کامل بر روی آنها ، کالا را برای شما ارسال می نمایند .

پس برای خریدی راحت و آسوده و بدون دغدغه فکری حتما به وبسایت ماشین نو سر بزنید و محصول مورد نیازتان را خریداری نمایید .

در صورت عدم رضایت از محصول یا هر نوع داشتن سوال ، واحد پشتیبانی ما پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود.

جمع بندی 

در این نوشته تمامی اطلاعات لازم درباره ی جعبه فرمان پراید ارائه شد. یعنی در صورتی که شما مالک یک خودروی پراید هستید، در حد عمومی و قدری که یک راننده باید بداند، جعبه فرمان خودروی خود را می شناسید، سعی کنید نکاتی که برای طولانی کردن سلامت این قطعه معرفی شد را به کار ببندید و در صورتی که نقصان و ضعفی مشاهده کردید، می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و هر قطعه را، در بهترین قیمت ممکن از خود ما خریداری کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها