0

تسمه دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

تسمه دینام

بسیاری از قطعات خودرو نظیر واترپمپ، دینام، پمپ فرمان هیدرولیک و سیستم تهویه خودرو نیروی خود را از موتور تامین می کنند. این نیرو چرخشی توسط یک قطعه کاربردی به نام تسمه دینام خودرو یا تسمه پروانه به قطعات مختلف انتقال می یابد. واضح است که هر گونه نقص و ایرادی در این تسمه ها بر روی تمام سیستم های مهم خودرو تاثیر می گذارد. از این رو، تسمه دینام یا تسمه پروانه باید به طور مرتب مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض گردد.

زمان تعویض تسمه پروانه یا تسمه دینام

تسمه دینام کجاست؟

اگر کاپوت خودرو را بالا بزنید در قسمت جلوی موتور تعدادی تسمه مشاهده می کنید. این تعداد در بیشتر خودروها دو عدد است که یکی برای چرخاندن دینام خودرو و دیگری برای چرخش کمپرسور کولر و پمپ فرمان هیدرولیک نصب شده اند. البته در برخی خودروها تنها یک تسمه تمام این وظایف را انجام می دهد.

تسمه دینام

همزمان با روشن شدن خودرو این تسمه ها نیز شروع به چرخش می کنند و قطعات متصل به خود را حرکت می دهند. دینام خودرو انرژی مورد خود را از طریق تسمه دینام به دست می آورد. این قطعه وظیفه تبدیل نیروی مکانیکی موتور به نیروی الکتریکی و سپس انتقال آن به باتری و شارژ آن را بر عهده دارد. طبیعی است که با آسیب دیدن تسمه دینام فرآیند شارژ شدن باتری خودرو نیز متوقف می شود. در این مواقع چراغ باتری در پنل پشت فرمان روشن خواهد شد.

زمان تعویض تسمه پروانه یا تسمه دینام

زمان تعویض تسمه پروانه یا تسمه دینام

  • هیچ زمان دقیق یا حتی تقریبی را نمی توان برای تعویض تسمه پروانه و دینام عنوان کرد. یعنی نمی توان گفت که یک خودرو پس از چند هزار کیلومتر به تسمه های جدیدی نیاز دارد. زمان تعویض این تسمه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که کیفیت ساخت و مواد اولیه یکی از مهم ترین آنهاست.
  • همان طور که گفته شد خرابی تسمه دینام موجب توقف شارژ باتری می شود که می توان آن را از طریق چراغ باتری متوجه شد.
  • خرابی یا پاره شدن تسمه پروانه نیز عملا به معنای از کار افتادن واترپمپ و عدم گردش جریان آب در موتور است. پس با فاصله چند دقیقه ای پس از پاره شدن این تسمه موتور خودرو شما جوش می آورد.
  • با توجه به اینکه پمپ فرمان هیدرولیک نیز نیروی خود را از تسمه پروانه تامین می کند، پس خرابی این تسمه به معنای ایجاد مشکل در کنترل فرمان هیدرولیک خواهد بود.
بیشتر بخوانید :  این اشتباهات رایج رانندگی را ترک کنید!

نشانه های یک تسمه فرسوده

زمان تعویض تسمه پروانه یا تسمه دینام

از آنجایی که خراب شدن تسمه دینام یا تسمه پروانه موجب توقف خودرو شما می شود پس بهتر است در دوره های منظمی این تسمه ها را بررسی کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید. یک تسمه فرسوده نشانه های واضحی دارد که می تواند شما را پیش از پاره شدن از فرا رسیدن زمان تعویض تسمه ها آگاه کند.

  • ایجاد حالت کشسانی در تسمه (که موجب شل شدن آن می شود)
  • وجود نشانه های پارگی، خوردگی و ترک و خشک شدگی در روی تسمه
  • کنترل سخت فرمان هیدرولیک خودرو
  • شنیدن صدای جیرجیر از پیشرانه
  • افت کیفیت کولر و سیستم تهویه مطبوع خودرو

به یاد داشته باشید که ممکن است پوسیدگی در سمتی از تسمه ایجاد شود که قابل رویت نباشد. بنابراین برای چک کردن تسمه دینام و تسمه پروانه حوصله کافی به خرج دهید و تمام قسمت های آن را بررسی کنید.

همچنین شما می توانید برای اطمینان خاطر از کیفیت و قیمت قطعات مورد نیاز خود، از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو خرید کنید. خرید لوازم یدکی خودرو از فروشگاه ماشین نو مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله آنها می توان به تنوع گسترده محصولات، تضمین بهترین قیمت، ارسال سریع کالا و ارسال رایگان سفارش های بالاتر از 300 هزار تومان در شهر تهران اشاره کرد. همچنین سیستم استعلام قیمت این فروشگاه نیز به شما امکان می دهد تا از قیمت کالاهایی کمیاب و ناموجود نیز مطلع شوید و بلافاصله پس از دریافت قیمت امکان خرید آن محصول را داشته باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.