دانستنی‌های خودرو

یک روغن ترمز خوب و با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مایعاتی که در خودرو اهمیت زیادی دارد اما کمتر راننده ای با آن سر و کار پیدا می کند روغن ترمز است. گاهی ممکن است شما از زمانی که خودرو خود را خریداری می کنید تا هنگامی که آن را می فروشید هیچ گاه روغن ترمز را تعویض نکنید بنابراین چندان عجیب نیست که اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. حال اگر به دنبال ویژگی های یک روغن ترمز مرغوب هستید این مطلب ماشین نو را از دست ندهید.

روغن ترمز خوب

روغن ترمز بیش از آن که یک روغن باشد، در واقع یک سیال هیدرولیکی است که وظیفه روان کاری و سهولت در تماس قطعات مختلف را ندارد. این سیال در واقع با تحت فشار قرار گرفتن موجب حرکت ترمز و کاهش سرعت خودرو می شود. به بیان ساده تر اگر یک خودرو تنها 60 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد نیرویی که بتواند این سازه چند تنی را در عرض چند ثانیه متوقف کند تنها با فشار پای شما بر روی پدال تامین نخواهد شد. در نتیجه سیستم کاهش سرعت خودرو دارای یک فرآیند نسبتا پیچیده است که نیروی اندک پای شما را به اصطکاک مداوم و موثر میان لنت و دیسک ترمز تبدیل می کند.

براساس قوانین فیزیک یک انسان با توان محدود نمی تواند به طور مستقیم با وارد کردن نیرو از طریق پای خود یک خودرو را متوقف کند. ترمزگیری در خودرو ابتدا توسط کابل و اهرم های مکانیکی انجام می شد. اما به مرور پای سیالات هیدرولیکی نیز به این فرآیند باز شد. روغن ترمز در واقع یک واسطه میان پدال و قطعات سیستم ترمز است که با فشردن پدال ترمز توسط یک لوله مخصوص به سمت آنها هدایت می شود.

ویژگی های یک روغن ترمز با کیفیت

ویژگی های یک روغن ترمز با کیفیت

روغن ترمز سیالی است که در دما و فشار بالایی کار می کند، از این رو نباید تراکم پذیر باشد. همچنین نقطه جوش این مایع به دلیل جلوگیری از تبخیر باید بالا باشد. از دیگر ویژگی های یک روغن ترمز مرغوب مقاومت در برابر تشکیل حباب است چراکه وجود حباب در روغن ترمز خطرات زیادی در هنگام ترمزگیری ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید :  منیفولد دود چیست؟ علائم خرابی و تعویض منیفولد هوا

روغن ترمزها بر اساس نقطه جوش با استانداردی به نام DOT تقسیم بندی می شوند. نقطه جوش دسته DOT2 حدود 190 درجه سانتیگراد است. دسته DOT3 نیز از نقطه جوش 205 درجه سانتیگراد برخوردار است. دسته های DOT4 و DOT5 نیز به ترتیب دارای نقطه جوش های خشک 230 و 260 درجه هستند.

لازم به ذکر است که بالا بودن DOT به هیچ وجه به معنای مرغوبیت و عملکرد بهتر روغن نیست بلکه هر یک از این دسته ها با توجه به موتور، سیستم انتقال قدرت، وزن و کلاس بدنه خودرو باید مورد استفاده قرار گیرند.

چه زمانی روغن ترمز را تعویض کنیم؟

روغن ترمز طول عمر بسیار زیادی دارد. از این رو، ممکن است برخی رانندگان تا هنگامی که خودروی خود را می فروشند نیز روغن ترمز آن را تعویض نکنند. با این حال، این سیال نیز همانند سایر مایعات درون خودرو باید پس از مدت زمانی معین تعویض شود.

روغن ترمز

به طول معمول یک خودرو در طول سال 15 تا 25 هزار کیلومتر مسافت را طی می کند. تخمین زده می شود که در این مدت زمان چیزی حدود 75 هزار مرتبه پدال خودروی شما فشرده خواهد شد. اغلب شرکت های سازنده خودرو توصیه می کنند که هر 50 هزار کیلومتر یعنی حدودا هر دو سال یک بار روغن ترمز خودرو تعویض شود. اما در واقع تعویض روغن ها بر اساس DOT آنهاست چراکه هر یک از آنها نقطه جوش متفاوتی دارند.

لازم به ذکر است که عملکرد روغن ترمز ارتباطی به حجم آن در مخزن روغن ندارد. در واقع چک کردن سطح روغن ترمز به هیچ وجه معیار مناسبی برای تشخیص زمان تعویض آن نخواهد بود. روغن ترمز تمایل زیادی به ترکیب شدن با آب دارد. این رطوبت به مرور زمان از طریق واشرها، نشتی ها یا درز لوله ها جذب روغن ترمز شده و نقطه جوش آن را به شدت پایین می آورد و موجب فساد روغن می شود، در حالی که از حجم روغن حتی ذره ای کاسته نشده است.

بیشتر بخوانید :  فنر لول خودرو : طول، اندازه، علائم خرابی و قیمت فنر لول

روغن ترمز

جالب است بدانید که افزود 3 درصد آب به روغن ترمز می تواند نقطه جوش این سیال را حدود 50 درصد کاهش دهد و عملکرد ترمز خودروی شما به ویژه در هنگام ترمزگیری شدی را مختل کند. کاهش نقطه جوش روغن ترمز موجب کاهش تاثیر ترمز خواهد شد به طوری که ممکن است با فشردن پدال ترمز دیگر سرعت خودرو کاهش نیابد.

با توجه به حساسیت روغن ترمز و تاثیر آن بر ایمنی خودرو باید در هنگام خرید آن به کیفیت آن توجه ویژه ای داشت و آن را از فروشگاه های معتبری خریداری کرد. شما می تواند با خرید روغن ماشین خود از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو، ضمن بهره مندی از بهترین قیمت ها؛ یک خرید آسان، سریع و مطمئن را تجربه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها