بوش طبق چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

بوش-خودرو

برای شناخت بهتر از عملکرد بوش طبق خودرو باید ابتدا با سیستم تعلیق یا همان فنربندی خودرو آشنا شوید. به این منظور بهتر است تا انتها با این مطلب از مجله اینترنتی ماشین نو همراه باشید تا به بررسی بوش طبق و ارتباط آن با سیستم تعلیق و سایر قسمت های جلوبندی بپردازیم.

بوش طبق خودرو

تصور رانندگی با یک خودرو بدون سیستم تعلیق حتما آزار دهنده است. بسیاری از شما در مواجهه با ارتعاشات و ضربه های ناگهانی که به اتاقک خودرو وارد می شود حتی نمی توانید مسیرهای کوتاه را رانندگی کنید چه رسد به اینکه بخواهید با آن دل به جاده های طولانی بزنید. سیستم تعلیق خودرو از قطعات متعددی تشکیل شده که بوش طبق یکی از آنهاست. بوش سیستم تعلیق در واقع وظیفه اتصال قطعات مختلف در این سیستم را بر عهده دارد و دلیل اصلی استفاده از آن حذف سر و صدا و لرزش های سیستم تعلیق است.

بوش ها در قسمت های مختلف خودرو با وظایف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال بوش سیلندر، بوش اکسل و یا بوش طبق که هر یک از لحاظ کارکرد و حتی جنس و ظاهر با دیگری متفاوت است. بوش طبق خودرو در واقع قطعه ای شبیه به سیبک است که وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد. با این تفاوت که سیبک در جهت های مختلف قادر به حرکت است اما بوش تنها در یک جهت می تواند حرکت کند.

بوش طبق خودرو پژو 405

بوش طبق خودرو قطعه ای است از جنس پلی اورتان یا لاستیک طبیعی (بوش های اورتان مقاومت بالاتری در برابر دما دارند و برای بخش هایی از خودرو که حرارت زیادی دارد مورد استفاده قرار می گیرد) که به دلیل خاصیت انعطاف پذیری خود می توانید تا حدی ضربات وارد شده به سیستم تعلیق خودرو را جذب کند و از نویز، لرزش و سر و صدای آن بکاهد. البته بوش های اورتان از کشش کمتری نسبت به بوش های لاستیکی برخوردارند و این می تواند فرمان پذیری خودرو را تحت تاثیر قرار دهد.

پیشنهاد مطالعه »»  3 دلیل خالی شدن باتری خودرو

علائم خرابی بوش طبق خودرو

  • از آنجایی که وظیفه بوش طبق اتصال طبق به قطعات دیگر سیستم تعلیق است، شنیدن صدای زیاد از چرخ های جلو در هنگام حرکت می تواند نشانه خرابی این قطعه باشد.
  • لرزش قسمت هایی از سیستم تعلیق و انتقال آن به فرمان خودرو حتی در هنگام رانندگی در یک مسیر صاف و هموار نیز نشانه خرابی بوش طبق هاست.
  • شنیدن صدای شکستگی (تق تق) هنگام چرخاندن فرمان نیز دیگر نشانه خرابی سیبک، بوش طبق خودرو یا دیگر قطعات متحرک سیستم تعلیق است.
  • کاهش تعادل خودرو در حین حرکت به خصوص در پیچ ها نیز نشان دهنده خرابی بوش طبق یا سیبک هاست. در واقع اگر بوش طبق نتواند میل تعادل خودرو (که وظیفه حفظ تعادل خودرو را بر عهده دارد) را به درستی به سیستم تعلیق متصل کند، تعادل خودرو در هنگام رانندگی با مشکل مواجه خواهد شد.

راه هایی برای افزایش طول عمر بوش طبق

با وجود آن که بوش طبق ها از طول عمر بالایی برخوردارند اما در به مرور دچار فرسودگی خواهند شد و نیاز به تعویض خواهند داشت. اما به رعایت برخی نکات می توان عمر این قطعات را به میزان قابل توجهی افزایش داد. با توجه به این که عملکرد قطعات خراب بر قطعات سالم سیستم تعلیق اثرگذار است، سرویس دروه ای سیستم تعلیق می تواند مانع از خرابی زود هنگام بوش طبق خودرو شود.

همچنین ترمزهای ناگهانی، عبور مداوم از دست اندازها با سرعت بالا نیز از دیگر عوامل خرابی بوش طبق است که می توان با اجتناب از آنها عمر سیستم تعلیق و بوش ها را افزایش داد.

 خرید اقساطی لوازم یدکی

قیمت لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی پراید

خرید لوازم یدکی پژو 405

خرید لوازم یدکی mvm

خرید لوازم یدکی لیفان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها