0

0 تا 100 معاینه فنی  خودرو 

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی ماشین از آن دسته واجباتی می باشد که برای تمام وسایل نقلیه مورد نیاز است. بارها در خبرهای مختلف شنیده اید که خودروهایی که سن بالای 4 سال دارند اجبار به اخذ معاینه فنی دارند و عدم انجام آن با اعمال قانون پلیس راهنمایی و رانندگی همراه خواهد بود. برای اطلاع از تفاوت معاینه فنی برتر و معمولی، نرخ جدید معاینه فنی خودرو و اینکه از کجا بدانید ماشین شما دارای معاینه فنی می باشد یا خیر و مدارک معاینه فنی با ما همراه باشید.

لزوم گرفتن معاینه فنی خودرو

همان طور که یک انسان به طور منظم به معاینه و چکاپ نیاز دارد، اطلاع از سلامت خودرو و چکاپ خودرو نیز ضروری می باشد. تست سلامت خودرو توسط  کارشناسان مراکز معاینه فنی که تمام قطعات و اجزای خودرو و نحوه عملکرد آنها را بررسی میکنند صورت می پذیرد. گزارش سلامت خودرو و کارکرد صحیح آن با نام معاینه فنی تایید می شود.

معاینه فنی خودرو

روزانه اتومبیل های زیادی در تردد هستند. با خرابی موتور هریک از این خودرو ها گازهای سمی  منتشر میشود که سلامت مردم به خطر می افتد. اجبار به گرفتن کارت معاینه فنی ماشین نیز به همین دلیل می باشد. البته ضمن آلوده و سمی شدن هوا، حفظ جان راننده  و سرنشینان خودرو که ممکن است به دلیل عدم عملکرد صحیح هریک از سیستم های خودرو به خطر بیفتد نیز می تواند دلیل محکمی بر انجام معاینه فنی خودرو باشد.

معاینه فنی ماشین

انواع معاینه فنی خودرو 

معاینه فنی ماشین در دو نوع معاینه فنی عادی و معاینه فنی برتر ارائه می شود. درباره معاینه فنی عادی صحبت کردیم اما  معاینه فنی برتر چه تفاوتی با نوع عادی دارد؟ آیا هزینه بیشتری را باید پرداخت کرد؟

معاینه فنی برتر 

هزینه گرفتن معاینه فنی برتر با هزینه گرفتن معاینه فنی عادی یکسان می باشد. تنها تفاوت معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی در معاینه فنی برتر سختگیرانه تر و در دور موتور آرام و 2500 انجام می شود. کارایی تست آلایندگی در دور موتور بالا کارایی بیشتری دارد چرا که در بیشتر اوقات در دور موتور بالا آلایندگی ایجاد می شود. از مزیت های داشتن معاینه فنی برتر تخفیف 20 درصدی برای ورود خودرو  به محدوده طرح ترافیکی می باشد.

معاینه فنی

توصیه ماشین نو برای کسانی که مشتری ثابت محدوده های ترافیکی یا زوج و فرد هستند استفاده از این نوع معاینه فنی می باشد.

در معاینه فنی چه قطعاتی کنترل می شوند؟

استعلام معاینه فنی

همانطور که در قسمت بالا گفته شد معاینه فنی در تمامی موارد خودرو از جمله موارد زیر انجام می شود.

 • تست آلایندگی ماشین
 • بررسی اتصالات جلوبندی
 • ترمزهای جلو و عقب
 • وضعیت اتصالات فرمان
 • عملکرد کمک فنرها
 • زیربندی خودرو
 • وضعیت ظاهری خودرو
 • چراغ های جلو و عقب
 • چرخ ها و لاستیک ها
 • سیستم تعلیق

مدارک مورد نیاز اخذ معاینه فنی خودرو

مدارک لازم معاینه فنی ماشین

مدارک معاینه فنی به شرح زیر می باشد:

 1. اصل کارت یا سند خودرو
 2. فرم تشخیص عیوب ظاهری
 3. ارائه مدارک لازم معاینه فنی خودرو
 4. ثبت اطلاعات کامل در سیستم
 5. دریافت بارکد پس از ثبت اطلاعات پرداخت
 6. پرداخت هزینه 

چه خودروهایی نیاز به معاینه فنی دارند؟

خودروهایی که 4 سال از سن آنها میگذرد ملزم به گرفتن معاینه فنی هستند. به این صورت که خودروهای داخلی مدل 95 و پایین تر، خودروهای وارداتی 2016 و قبل از آن برای گرفتن معاینه فنی باید اقدام شود.

نرخ جدید معاینه فنی 1400 چقدر است؟

نرخ جدید معاینه فنی خودرو طبق اعلام مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای سبک بنزین سوز و دوگانه سوز 47 هزار تومان می باشد.

نرخ جدید معاینه فنی خودرو

خودروی سبک بنزین سوز

47 هزار تومان
خودروی سبک دوگانه سوز 47 هزار تومان
بازرسی چشمی خودرو سبک بدون مخزن 10 هزار تومان
بازرسی چشمی خودرو سبک مخزن دار 12 هزار تومان
خودرو سنگین و نیمه سنگین 71 هزار تومان
موتور سیکلت

12 هزار تومان

قابل توجه : در صورت مردودی در تست معاینه فنی ، 15 روز حداکثر فرصت دارید تا ایراد خودرو را برطرف کنید و مجددا به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید.

 از کجا بفهمیم خودرو دارای معاینه فنی است؟

برای اطلاع از داشتن معاینه فنی ماشین میتوانید یکی از روش های استعلام گیری های پیامکی و استعلام گیری با پلاک خودرو را از سایت های معتبر مانند سیمفا انتخاب کنید و انجام دهید.

معاینه فنی تاکسی با معاینه فنی خودروی معمولی تفاوت دارد؟

از آنجایی که تاکسی ها جزو خودروهای پرتردد محسوب می شوند باید هر 6 ماه یکبار برای اخذ معاینه فنی اقدام کنند. البته این مزمان برای تاکسی هایی که بیش از 140 سال عمر دارند به 3 ماه تغییر میکند. هزینه معاینه فنی برای تاکسی ها در مراجعه اول رایگان می باشد.

معاینه فنی تاکسی

مرود شدن در تست معاینه فنی خودرو

اگر خودروی شما در مراحل آزمون آلایندگی، وضعیت ظاهری، ترمزها، کمک فنر و آزمون همراستایی چرخ ها دارای مشکل باشد مردود می شود و برگه معاینه فنی به آن تعلق نمی گیرد. در این صورت شما 15 روز وقت دارید تا با برطرف کردن موارد درج شده در برگه نتایج به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید.

جریمه نداشتن معاینه فنی

بر اساس قانون و اعلام پلیس راهور داشتن معاینه فنی در تمام محدوده ها اجبار است و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشد توسط دوربین های کنترلی در سطح معابر شهری ثبت و 50 هزار تومان روزانه جریمه می شوند. همچنین بخشایشی برای این جرایم در حال حاضر در نظر گرفته نشده است!

جریمه نداشتن معاینه فنی

دریافت نوبت برای اخذ معاینه فنی ماشین

طبق اعلام ستاد معاینه فنی شهروندان می توانند برای مدیریت زمان و شیوع بیماری کرونا و به حداقل رساندن زمان انتظار از طریق سایت تهران من برای دریافت نوبت معاینه فنی اقدام کنند. البته استفاده از این سیستم برای خودروهای گاز سوز قابل استفاده نمی باشد. خودروهای گاز سوز قبل از انجام معاینه فنی برای تاییدیه سلامت CNG باید اقدام کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.