0

سیلندر ماشین چیست؟ کار سیلندر، اجزا انواع و شکل سیلندر خودرو

سیلندر خودرو و انواع آرایش قرار گیری سیلندر خودرو

موتور خودرو از سه قسمت اساسی زیر تشکیل شده است : سیلندر، سرسیلندر، کارتر. در این مقاله می خواهیم به بررسی سیلندر ماشین بپردازیم.پس تا انتهای مقاله با فروشگاه لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

سیلندر ماشین چیست؟

سیلندر خودرو قسمتی از موتور خودرو است که در هسته مرکزی آن قرار دارد.با انفجار سوخت در این مکان نیروی محرکه اتومبیل تامین می شود (محفظه روغن موتور زیر بدنه موتور قرار دارد). این قطعه، همانند استوانه­ توخالی می­ باشد که در بدنه بلوکه ساخته شده است. از کاربردهای سیلندر موتور می­ توان به این موارد اشاره کرد:

 • محلی برای حرکت پیستون می ­باشد.
 • انرژی شیمیایی را به انرژی حرارتی تبدیل می کند.
 • انرژی حرارتی به فشار تبدیل می­شود
 • تبدیل فشار به نیرو
 • تبدیل نیرو به حرکت پیستون

در نتیجه این عملیات چهارگانه، زمانی که پیستون به سمت پایین حرکت خود را آغاز می­ کند و به علت تجمع حجم در بالای پیستون، فشار کم می­ شود و هوا و سوخت، سیلندر را پر می­ کند.

این ازدیاد سوخت در پیستون موجب می­شود که محترق گردد. مهم­ترین موضوعی که در سیلندرها ملاک است، کیفیت سطح آن­ها می ­باشد که با پیستون در ارتباط هستند.

سیلندر خودرو

یکی از عواملی که در بهبود عملکرد سیلندرها موثر می­ باشد، صیقلی بودن سطح داخلی سیلندر است. دیواره ­های سیلندر معمولا از آلومینیوم و چدن است که با وجود تماس با پیستون و اصطکاک میان آن­ها لازم است، صیقل زده شود.

رعایت این موارد به دلیل جلوگیری از ایجاد حرارت و اتلاف انرژی می­ باشد. سیلندر قطعه ­ای است که برای موتور کاربردهای بسیاری دارد و بهترین نوع موتورها هم آن­هایی هستند، که سیلندر و پیستون آن به شکل استوانه­ ای باشد.

در این صورت است که پیستون می­ تواند بدون هیچ مشکل و یا لقی به حرکت خود ادامه دهد، گاهی اوقات در اثر تنش ناشی از بستن پیچ­های سرسیلندر، ممکن است که سیلندر دچار چرخش شود، که بسیاری از کارخانه ­های خودرو­سازی راهکارهای اصولی بستن سرسیلندر را تعیین کرده ­اند.

بیشتر بخوانید :  هیوندای کونا تکرار موفقیت خودروسازان کره ای

با توجه به اطلاعات بدست آمده، عواملی که موجب ایجاد خطراتی از جمله: جلوگیری از آب بندی محفظه عملیاتی و نشتی دود و گاز، سوختن واشر سرسیلندر، در سیلندر می­ شود، سفت بستن پیچ سرسیلندر و همچنین شل بستن پیچ­ های آن هستند.

با توجه به این عوامل، دقت کنید که سرسیلندر را طبق اصول و قوانین گفته شده و همراه با آچار تورک سفت کنید، تا مشکلی ایجاد نشود.

عملیات ماشین­کاری سیلندر خودرو در درجه حرارت محیط کارخانه حرارت­ دهی می ­شود. ولی موتور خودرو در دمای بسیار بالا کار می­ کند. هنگامی که پوسته سیلندر در برابر حرارت زیاد قرار می­ گیرد، باعث ایجاد مشکل نمی­ شود، ولی اگر بدنه سیلندر که از یک مجموعه فلزی تشکیل شده تحت حرارت بالا موجب انبساط غیر متقارن در سیلندر می­ شود و تنش­های حرارتی موجب انبساط ناهمگون در سیلندر خواهد شد.

سطح سیلندر ماشین

ساختار سیلندر خودرو

سیلندرها استوانه‌های توخالی هستند که محل بالا و پایین رفتن پیستون می‌باشند. لیکن چگونگی و کیفیت سطح داخلی سیلندرها که در تماس با پیستون است بسیار مهم است.

دیواره‌های چدنی یا آلومینیمی سیلندرها به منظور فراهم آوردن یک سطح صاف برای حرکت پیستون‌ها باید صیقل زده شود. صیقلی بودن سطح داخلی سیلندرها به خاطر کم کردن اصطکاک میان پیستون و جداره سیلندر است.

البته بدیهی است که اصطکاک باعث تولید حرارت اضافی و هدر رفتن انرژی می‌شود که می‌بایست تا حد امکان از آن جلوگیری کرد.

اجزای سیلندر ماشین

همانطور که اشاره شد، سیلندر یکی از قطعات خودرو است که در موتور قرار دارد و بسیار مهم و کاربردی می­ باشد. سیلندرها با پیستون هم اندازه هستند و قطر هر دو یکی است، و پیستون نیز در سیلندر حرکت می­ کند.

در برخی از مواقع جنس سیلندرها را از چدن خاکستری یا آلیاژی از چدن می­ سازند. موادی که برای ساختن آلیاژ به کار می روند، شامل: نیکل، کرم، مس، مولیبدن، وانادیم و تیتان می ­باشد.

پیستون

در رابطه با پیستون در قسمت بالا گفتگو کردیم و دانستید که این قطعه در داخل سیلندر قرار دارد و به قطعه­ای به نام شاتون وصل است و حرکت رفت و برگشتی دارد.

پیستون یکی از قطعات مهم موتور و سیلندر خودرو محسوب می ­شود و چهار وظیفه اصلی بر عهده آن می­ باشد. برخی از افراد تصور می ­کنند که پیستونی که به حالت استوانه ­ای شکل است از ایده ­آل برخوردار است، در واقع اینگونه نیست و پیستون اصلی به شکل دایره و یا کمی مایل به بیضی شکل است.

پیستون سیلندر

پیستون­هایی که بیضی شکل می­ باشند، هنگامی که در مقابل گرما و حرارت قرار می­ گیرند، به شکل دایره­ای می­ شوند. عملکرد پیستون برای موتور مهم است، به همین دلیل برای سهولت حرکت پیستون باید لقی بین پیستون وسیلندر برطرف شود و مابین آن ­ها روغن­کاری گردد تا فاصله برطرف بشود.

این کار موجب می ­شود که اصطکاک بین سیلندر و پیستون کاهش پیدا کند، همچنین از سایش آن­ها نیز جلوگیری می­ کند. در نتیجه حرارت موتور از بین سیلندر و پیستون در تبادل قرار می­ گیرد.

بیشتر بخوانید :  انتخاب روغن موتور مناسب و بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

زمانی که پیستون سرد است، میزان لقی آن هم افزایش پیدا می ­کند، این زمانی اتفاق می ­افتد، که موتور خاموش است، اما وقتی موتور حرکت کرده و حرارت تولید می­ کند، پیستون، سریع انبساط پیدا کرده و لقی نیز برطرف می­ گردد. ما در این مقاله به عواملی که در انبساط سیلندر نقش دارند، اشاره می ­کنیم:

گرما و حرارتی که در هنگام حرکت خودرو از موتور ایجاد می­ شود و عامل بعدی این می ­باشد که پیستون­هایی از جنس آلومینیوم از ضریب انبساط بالاتری نسبت به پیستون­هایی که از جنس چودن می ­باشند، برخوردار هستند.

از جمله ویژگی­های پیستون بیضی شکل می­توان به ابعاد خاص آن اشاره کرد، در واقع این پیستون­ها از قطری به اندازه 0.006 اینچ یا 0.15 میلی متر برخوردار هستند و مانع از چسبیدن پیستون به سیلندر می­ شوند.

کار سیلندر ماشین

 

سرسیلندر

سرسیلندر یکی از قطعات خودرو می­ باشد که محل قرارگیری آن در موتور خودرو است و به همراه پیچ و مهره به موتور متصل شده است. جنس سرسیلندر از چدن می­ باشد و در برخی از موتور خودروها نیز از چدن استفاده می­ کنند.

در برخی از موتورهایی که هشت سیلندر هستند، دو سر سیلندر در آن­ها یافت می­ شود. سر سیلندرها به گونه­ ای می ­باشند که تحت تاثیر نیروی اصطکاک قرار نمی­ گیرند، اما در مقابل در معرض گرما و حرارت قرار می­ گیرند.

این موضوع به این دلیل می ­باشد که سرسیلندرها در اتاق احتراق قرار دارند و به راحتی تحت تاثیر حرارت قرار می­ گیرند. به همین دلیل در برخی از اوقات سرسیلندرها را از آلومینیوم می ­سازند، زیرا این فلز از چودن بیش­تر می ­تواند در مقابل حرارت ایستادگی کند.

بیشتر بخوانید :  25 دلیل لرزش موتور خودرو

این فلز در برابر چودن ویژگی­های مثبتی دیگری نیز دارد، مانند، ضریب انبساطی حرارتی بالا که یکی دیگر از ویژگی­های فلز آلومینیوم است. در ادامه در رابطه با واشر سرسیلندرگفتگو خواهیم کرد، که مابین سیلندر و سرسیلندر قرار دارد و ضریب انتقال حرارت می­ باشد.

واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر را برای آب بندی، گازبندی و روغن­ بندی کردن محفظه احتراق و مجاری آب و روغن بین سرسیلندر و سرسیلندر قرار می ­دهند، زیرا هر قدر سرسیلندر و بلوک سیلندر صافکاری شوند، باز هم قدرت آب بندی و روغن­کاری را ندارند. یکی از ویژگی­های واشر سرسیلندر، داشتن ضریب انتقال حرارت و قابلیت تراکم پذیری است.

واشر سرسیلندر

جنس واشر سرسیلندر

جنس واشر سرسیلندر باید به این صورت باشد که میزان حرارت دریافتی را در خود نگه ندارد و به بیرون بفرستد، به همین دلیل جنس آن از مس و فولاد و همچنین آزیست می ­باشد.

علل سوختن واشر سرسیلندر

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که در هنگام تعویض سیلندرها، واشر سرسیلندر نیز حتما باید تعویض گردد، زیرا یکبار مصرف بوده و امکان استفاده دوباره آن­ درست نیست. عوامل بسیاری منجر به سوختن واشر سرسیلندر می­شوند که می­توان به این موارد اشاره کرد:

 • زمانی که موتور بیش از اندازه حرارت تولید می­ کند.
 • خالی بودن رادیاتور از آب، در هنگام روشن بودن موتور
 • هنگامی که موتور گرم است، ضربه ­ای به آن وارد شود.
 • خیلی سفت و یا شل بستن پیچ­های سر سیلندر

انواع سیلندر ماشین

 • سیلندر با بوش جدانشدنی (خشک):

در این نوع سیلندر بلوکه، سیلندر از طریق ریخته ­گری ساخته می­ شود. در داخل سیلندر­ها با دقت بالا، تراشکاری و سپس از روش آبکاری استفاده می­ شود، داخل این سیلندرها از اندازه حقیقی ریخته­ گری شده، کوچک­تر می ­باشد. در این نوع سیلندر، بلوکه سیلندر را آبکاری و ماشین­کاری می­کنند، که به این نوع سیلندر، سیلندر با بوش جدا نشدنی و یا سیلندر خشک می­ گویند.

علت نامگذاری سیلندر خشک، دیواره سیلندر می ­باشد، که با توجه به ضخامت مشخص دیواره سیلندر به طور مستقیم با آب خنکاری نمی­ شود. هنگامی که این سیلندرها را تعمیر می­ کنند، تراشیده می­شود و قطر آن­ها زیاد می­ شود و باید پیستون­ های بزرگ­تر و هم اندازه قطر سیلندر تهیه کرد.

 • سیلندر با بوش جداشدنی (تر):

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت موتورهای پیشرفته از بوش­هایی استفاده می­ کنند که قابل جدا شدن هستند و ضخامت این بوش­ها دو تا سه میلی متر می­ باشد.

این بوش­ها با آبکاری مستقیم تماس دارند. در این روش به هنگام تعمیر، دیگر نیاز به تعویض پیستون نخواهد بود، این در حالیست که در تعمیر سیلندر خشک، حتما باید پیستون تعویض گردد.

انواع پیستون سیلندر ماشین

با توجه به مقاوم بودن بوش­های تر در برابر نیروی سایشی، به روش خاصی ساخته می­ شوند، در این روش ریخته­ گری به صورت گریز از مرکز می ­باشد و سطوح داخلی آن را به روش سمانتاسیون سخت­کاری می­ کنند و از واشر نازک غیر فلزی برای جلوگیری از نفوذ آب خنکاری شده به محفظه کارتل استفاده می­ شود.

انواع آرایش قرارگیری سیلندر خودرو

 اولین آرایش مورد استفاده در دنیای خودرو برای سیلندر ها آرایش خطی بوده است. تعمیرات این مدل از خودروها بسیار ساده و روان است. قرار گرفتن تمام سیلندرها در یک بلوک، دقیقا در یک راستا پشت سر را آرایش خطی سیلندرها می گویند.  آرایش سیلندرها در  اکثر موتورهای 4 سیلندر دنیا به این شکل است.

موتورهای تخت بیشتر به صورت قدرتی بوده و موتورهای سرعتی نیستند، به همین منظور تمام خودروهای دیزل سنگین، سعی بر این داشته که از این موتور استفاده نمایند.

انواع سیلندر خودرو

آرایش خطی با زاویه

در این نوع به مانند سیستم خطی مستقیم، تمام سیلندرها در یک خط ( inline )، قرار داشته ولی زاویه قرارگیری سیلندرها نسبت به قائم مابین 15 تا 60 درجه می باشد.

بیشتر بخوانید :  کدام سیستم چهار چرخ متحرک را انتخاب کنیم ، 4WD یا AWD ؟

دلیل طراحی این زاویه  این است که از قابلیت دور گیری بسیار بالای موتورهای مورب ( خورجینی ) استفاده شود. این موتورها در عین کوچکی و کم حجمی قابلیت دور گیری سریعی داشته و نیز دارای گشتاور سرعتی می باشند (منظور اینکه شتاب دهی خودرو را در دورهایی پایین نیز به راحتی میسر نمایند).

سیلندر خطی با زاویه
این مدل سیلندر ماشین از نظر ابعادی  مانند یک موتور خطی بوده و حتی تعمیرات آن نیز ساده تر بوده و بدلیل فضای اریبی که ایجاد می نماید ، مرکز ثقل پایینی داشته و فضای جلویی و یا کناری بسیار مناسبی را برای سیستم فراهم می آورند. موتور خودروهایی چون پژو 405 GLX و نیز BMW 320i از این نوع آرایش استفاده می کنند.

سیلندر ماشین

 آرایش خورجینی V شکل

پس از آرایش خطی، معروفترین مدل موتورها در میان خودرو سازان می باشند.  دلیل  پیدایش این موتورها این بوده است که گاهی خودرو سازان تا 12 سیلندر را در یک ردیف قرار می داده اند که این خود باعث بوجود آمدن مشکلات بسیاری از جمله افزایش طول خودرو یا افزایش بی دلیل وزن خودرو  می شده است.

این موتورها در مواردی استفاده می گردند که مهندسان نیاز به موتورهای سرعتی دارند. چرا که موتورهای خورجینی دارای سرعت بسیار مناسبی بوده و عملا به این موتورها، موتورهای سرعتی می گویند.

سیلندر خورجینی V شکل

نحوه قرارگیری سیلندرها به مانند حرف V در زبان انگلیسی می باشد، که در 2 ردیف  سیلندرها رو به روی همدیگر قرار می گیرند که با زاویه قائم، زاویه تندی می سازند.

اما در اصل زاویه قرار گیری که این موتورها را با آن شناسایی می نمایند زاویه ای است که  میان 2 بلوکه سیلندر ماشین وجود دارد. این موتورها دارای قدرت اسب بخاری مناسب بوده و حداکثر گشتاور موتورها در دور موتورهای کمتر از 4000 rpm بدست می آیند .

آرایش جناغی خطی  VR 

VR6، این کلمه  نشان دهنده کمپانی عظیم فولکس واگن می باشد . این خودرو ساز در ساخت خودروهای بسیار کوچک که دارای موتورهایی با قابلیت تقویت بی نهایت معروف است و توانسته طراحی قدیمی موتورهای V شکل را از حالت عادی و سنتی خویش خارج نموده و تبدیل به سیستم VR نماید.

بیشتر بخوانید :  رینگ اسپرت کردن خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟

این موتورها دارای قابلیت های خاص بوده از جمله: حجم کوچک، فضای اشغال کمتر، بهبود راندمان حجمی و قدرتی بودن در کنار سرعت. این محاسن به اینگونه موتورها این قابلیت را می بخشد که بتوانند برای خودروهای کوچک با قابلیت های خاص مورد استفاده قرار گیرند، مانند موتورهای خودروهای گلف.

سیلندر ماشین جناغی خطی یا VR

آرایش  جناغی دو ردیفه یا W

این موتور از ترکیب دو موتور VR8 به یکدیگر بوجود آمده است ، بنابراین در اصطلاح فنی و تخصصی به این موتورها WR گفته می شود ( البته این نام کاملا تخصصی بوده و  اصطلاح رایج  آن  همان موتورهای W است) این موتورها به نسبت ابعاد و حجم خود  دارای قدرت و سرعتی بسیار بالا  می باشند.

سیلندر جناغی دو ردیفه یا W

مزایای موتورهای W  :

 • دارا بودن حجم (منظور فضایی که در محفظه موتور اشغال می کنند) که باعث طراحی شکیل تر کاپوت خودرو می شود.
 • به دلیل استفاده از مواد اولیه کمتر در ساخت، وزن  نسبتا کمتری دارند و باعث افزایش راندمان وزنی خودرو می شوند
 • سرعت بسیار مناسبی داشته و در دورگیری بسیار بهتر از رقبای خورجینی خویش عمل می نمایند
 • این موتورها با نرمی و صدای کمی کار می نمایند به طوریکه در هنگام روشن بودن احساس می شود که خودرو خاموش است .

معایب موتورهای W :

 • این موتورها در طراحی سیستم انتقال حرارت همیشه دچار سختی هایی بوده اند و آن هم به دلیل فاصله کم میان محل قرار گیری سیلندرها می باشد
 • به دلیل حرارت بالایی که هنگام کارکرد این خودروها بوجود می آید باید در انتخاب مواد بسیار دقت نمود و برای همین کمی هزینه تمام شده تولید اینگونه موتورها بالا می رود.

در نهایت با توجه به اینکه مزایا و معایبی نیز اینگونه از موتورها دارند تنها کمپانی فولکس واگن موفق به طراحی و استفاده از اینگونه موتورها گردیده است.

آرایش W شکل

این موتورها در خودروهای خیابانی کمتر استفاده می شوند و تنها در مواردی خاص و بر روی خودروهای مسابقه ای خاص قرار گرفته اند و دارای تمام خصوصیات و معایب موتورهای خطی و خورجینی می باشد در مجموع می توان گفت که این موتورها دارای قدرت بالا و سرعت مناسبی هستند، پس در این موتوها  قدرت و دورگیری مناسب موتور را تجربه می نماییم.

البته مانند موتورهای  W این موتورها حرارت بالایی تولید می نمایند.

آرایش W شکل سیلندر خودرو

آرایش  تخت، موتور تخت

موتور تخت ( Flat Engine) و یا به اصطلاح موتور بوکسوری (Boxer Engine‏) ، نوعی موتور احتراق داخلی است که پیستون‌ های آن در امتداد صفحه افق جابجا می‌شوند

سیلندر ماشین استفاده شده در این آرایش در دو طرف میل لنگ قرار دارند و هر یک از پیستون‌ ها توسط یک پین میل لنگ کنترل می‌شوند.

موتور تخت ارتفاع کمتری نسبت به سایر موتورها از جمله موتور خطی دارد، که باعث پایین آمدن مرکز ثقل خودرو و در نتیجه پایداری بهتر خودرو می‌شود.

این موتور به این دلیل بوکسوری نامیده می‌شود که هر جفت پیستون به جای این که به طور متناوب حرکت کند به طور همزمان به داخل و خارج حرکت می‌کند مانند بوکسورهایی که برای نشان‌ دادن آمادگی خود قبل از مبارزه مشتهای خور را به هم می‌کوبند.

در موتورهای بوکسوری پیستون‌های مقابل دو به دو در یک حالت قرار می‌گیرند.

سیلندر با آرایش به صورت تخت

برای مثال اگر یک پیستون در مرحله تراکم قرار گرفته باشد پیستون مقابل آن در مرحله تخلیه گازها قرار دارد البته این مورد را فراموش نکنیم که پیستون مقابل در زاویه احتراق مناسب و در زمان یا همان تایم احتراق مناسب به جرقه زدن خواهد رسید و این نکته باعث این خواهد شد که انرژی کمتری به هدر رفته و انرژی که در آرایش سیلندرهای دیگر به هدر می رود، در پیستون و شاتون سیلندر مقابل ذخیره شده و در زمان مشخص آزاد شده و تبدیل به انرژی مکانیکی خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  سگدست مهم ترین قطعه جلوبندی و دلایل انحراف خودرو از جاده

آرایش رادیال یا ستاره ای

این نوع از نحوه قرارگیری سیلندر ماشین تنها برای موتورهای هوایی (موتورهایی که تنها بر روی انواع هواپیماها نصب می شوند) بوده و موتورهایی هستند که باید توسط هوا خنک کاری بشوند.

موتورهایی با این آرایش دارای دور موتور بسیار بالا بوده و به دلیل اینکه میل لنگ اینگونه از موتورها در مرکز دایره ای که این سیلندرها به یکدیگر متصل گردیده اند، که این امکان وجود سیستم خنک کاری با آب تقریبا غیر ممکن می کند، به همین دلیل این موتورها برای هوا خنک طراحی گردیده اند.

آرایش قراری سیلندرها رادیال یا ستاره

 آرایش موتورهای وانکل یا دوار

موتور دورانی وانکل یا موتور دوار که به‌خاطر مخترع آن فلیکس وانکل موتور وانکل نامیده می‌شود، نوعی موتور درون‌سوز است که به جای حرکت رفت و برگشتی پیستون‌ها، از یک طراحی دوار با دایره‌ای که خارج از مرکز خویش حرکت دوار یا همان حرکت چرخشی دارد برای تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی جنبشی چرخشی استفاده می‌کند.

اجزای اصلی این موتور عبارتند از: روتور، محفظه روتور، محور خروجی، شمع جرقه زنی و قطعات آب بندی

آرایش قراری سیلندرها رادیال یا ستاره

در موتور وانکل مانند موتورهای بنزینی چهار زمانه مخلوط هوا و بنزین وارد محفظه موتور می‌شود، سپس با متراکم نمودن این مخلوط (هوا و بنزین) گاز ورودی متراکم شده تحت فشار قرار گرفته و با ایجاد جرقه به وسیله شمع انفجار حاصل می‌شود،

مولکول‌های گاز دراثر احتراق منبسط می‌گردند و نیروی حاصل از این احتراق و انبساط گازها به روتور انتقال داده می شود و به علّت اختلاف مرکز دوران بین روتور و میل لنگ نیروی چرخشی در روتور ایجاد می‌گردد. این نیروی چرخشی به بادامک محور لنگ که در داخل روتور قرار دارد، وارد شده و به فلایویل و سیستم انتقال قدرت می‌رسد.

ترک خودرو بلوک سیلندر ماشین

آیا تاکنون اصطلاح ترکیدگی موتور به گوشتان خورده است؟ ترکیدگی موتور به معنای ایجاد شکاف در بدنه و درز موتور است که در اثر عوامل متعددی نظیر گرم شدن بیش از حد موتور یا سرد شدن ناگهانی آن رخ می دهد.

در واقع یک پیشرانه از دو بخش سیلندر و سر سیلندر تشکیل می شود و ترکیدگی می تواند هم در بخش سیلندر ماشین اتفاق بیافتد و هم در قسمت سر سیلندر آن.

بیشتر بخوانید :  حجم موتور چیست و چه تأثیری بر قدرت و گشتاور پیشرانه دارد؟

شایع ترین دلیل ترک خوردن سیلندر خودرو یخ زدن آب درون مجراهای موتور در هوای سرد زمستان است. در این فصل اگر ضد یخ در سیستم خنک کننده خودرو وجود نداشته باشد، دمای آب رادیاتور کاهش می یابد و در نتیجه حجم آن زیادتر می شود. این افزایش حجم منجر ترکیدن بلوک سیلندر خودرو و حتی سرسیلندر آن می شود.

برای تشخیص ترک سیلندر ماشین معمولا از آزمایش فشار استفاده می کنند. در این آزمایش فشار هر سیلندر ماشین با استفاده از یک فشارسنج که به جای شمع خودرو بسته شده، خوانده می شود. اگر اختلاف فشار هر سیلندر با سیلندر مجاور خود بیش از حد مجاز باشد احتمال ترکیدن موتور وجود دارد.

منابع : en.wikipedia.org | khodro.neteagleridgegm.com

سخن پایانی

همان طور که مطالعه کردید سیستم خودرو دارای قطعات پیچیده ای است که مهمترین آن ها سالم بودن موتور خودرو است، چرا که از کار افتادن این قطعه موجب آسیب رساندن به قطعات دیگر شده و در نهایت عملکرد خودرو را مختل می سازد. موتور خودرو دارای اجزای بسیار پیچیده ای است که یکی از این چندین قطعه موتور خودرو، سرسیلندر نام دارد که مطمئنا بار ها نام آن را از تعمیرکاران شنیده اید. تعمیرکاران معمولا به رانندگان درباره این قطعه و خود سیلندر ماشین تذکر می دهند که مدام باید بازبینی شود که پیش تر بسیار راجع به آن صحبت شد و تا به اینجا با عملکرد سیلندر خودرو آشنا شدید، و باید با علائم و نشانه های خرابی آن ها نیز آشنا باشید تا در صورت خرابی پیش از اینکه خسارات بیشتری به شما وارد کند آن تعویض نمایید.

حال که با عملکرد سیلندر آشنا شدید می توانید عملکرد خودرو خود را بیشتر زیر نظر بگیرید و در صورت بروز هرگونه مشکل مرتبط با این قطعات، فوری تشخیص دهید که مشکل آن چیست و به رفع به موقع آن بپردازید تا بتوانید در سالم نگه داشتن خودرو خود موفق باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.