دانستنی‌های خودرو

تفاوت کاربراتور و انژکتور و مقایسه موتورهای کاربراتوری و انژکتوری

هنوز در کشور ما ماشین های کاربراتوری زیادی پیدا می شود! موتورهای کاربراتوری و موتورهای انژکتوری یکی از عوامل تعیین کننده در خرید خودروها به شمار می روند به همین دلیل در این مقاله تفاوت کاربراتور و انژکتور را بازگو کرده و به سوالات شما در این زمینه پاسخ داده ایم. پس در ادامه با فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ماشین نو همراه باشید.

مقدمه: تفاوت کاربراتور و انژکتور

برای شروع هر بحثی در رابطه با تفاوت کاربراتور و انژکتور باید پیش‌زمینه‌ای در رابطه با موتور احتراق درونی و تاریخچه‌ی آن بدانیم. از زمان ظهور موتور احتراق داخلی، نیاز به روشی بود که هوا و سوخت را وارد سیلندر کنند تا در آنجا عمل احتراق صورت گیرد و انرژی مکانیکی لازم برای حرکت خودرو تأمین شود.

میزان دقیق سوخت و هوایی که هر موتور نیاز دارد، بسته به مدت‌زمان روشن بودن موتور، سرعت عملکرد موتور و چندین عامل دیگر، لحظه به لحظه در حین عملکرد آن تغییر می‌کند.

بعضی از موتورهای اولیه به سیستم ساده‌ی چکه‌‌ی سوخت متکی بودند ولی نهایتا روش‌های بهتری برای ورود سوخت به سیلندر ابداع شد.

موتور کاربراتوری

کاربراتور جزئی مکانیکی از موتور احتراق داخلی است که سوخت و هوا را به نسبت صحیح برای احتراق با هم مخلوط می‌کند. کاربراتور ساختاری لوله‌ای شکل داشته و هوا و سوخت را از طریق دریچه‌هایی به موتور وارد کرده و آن‌ها به میزان مناسب برای شرایط عملکردی مختلف با هم دیگر مخلوط می‌کند.

موتور انژکتوری

انژکتور سوخت چیزی نیست جز یک دریچه که به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود. پمپ سوخت، سوخت را از مخزن سوخت به سمت انژکتور هدایت کرده و دریچه‌ی انژکتور که می‌تواند در هر ثانیه چند مرتبه باز و بسته شود، سوخت را وارد سیلندر موتور می‌کند.

بنابر تعاریف فوق، اولین و مهم‌ترین تفاوت کاربراتور و انژکتور، مکانیکی بودن اولی و الکتریکی بودن دومی است.

کاربراتور و انژکتور

تاریخچه کاربراتور و انژکتور

کاربراتورهای اولیه به عبور هوا از روی سوخت مایع یا یک فتیله که بخار سوخت را برای احتراق جمع می‌کرد، متکی بودند. در مدل‌های بعدی از اصل برنولی برای تنظیم دقیق‌تر میزان سوخت ورودی به سیلندر استفاده می‌شد. مطابق با این اصل، هوایی که در یک لوله‌ی ونتوری در جریان است، سوخت را نسبت به میزان هوای ورودی، وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید :   دینام چیست؟ طرز کار دینام ماشین و علائم خرابی دینام

با گذشت زمان به تدریج موتورهای کاربراتوری جای خود را به موتورهای انژکتوری دادند. در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ تقریبا اکثر موتورهای احتراق داخلی به صورت انژکتوری تولید می‌شدند.

منشاء موتورهای انژکتوری به دهه‌ی ۱۸۸۰ باز می‌گردد؛ با این حال، پیچیدگی انژکتور مانع از استفاده از آن در هر مقیاسی تا دهه‌ی ۱۹۲۰ بود و تا اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰، محدود به موتورهای دیزلی کمپرس-احتراق بود. از آن پس از هر دو نوع مکانیکی و الکترونیکی سیستم‌های انژکتوری هم در موتورهای دیزل و هم در موتورهای بنزینی استفاده شد. (منبع انگلیسی)

تفاوت موتور کاربراتور و انژکتور

بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از موارد تفاوت کاربراتور و انژکتور این است که سیستم‌های انژکتوری برخلاف سیستم‌های کاربراتوری هم در موتورهای دیزل و هم در موتورهای بنزینی کاربرد دارند. همچنین، سیستم‌های کاربراتوری تنها دارای انواع مکانیکی هستند ولی سیستم‌های انژکتوری انواع الکترونیکی نیز دارند.

در اولین سیستم‌های انژکتوری الکترونیکی از یک انژکتور دریچه‌گاز به جای کاربراتور استفاده می‌شد. در سیستم تزریق سوخت درگاهی (PFI)، انژکتورها به دریچه‌ی ورودی نزدیک‌تر هستند. این سیستم در اغلب خودروهای امروزی استفاده می‌شود.

بعدها، بعضی از موتورهای بنزینی، همانند موتورهای دیزلی، برای تزریق مستقیم سوخت طراحی شدند. در این سیستم، سوخت به طور مستقیم به درون سیلندر تزریق می‌شود. در بعضی از موتورها، سیستم‌های تزریق مستقیم سوخت، همراه با سیستم‌های تزریق سوخت درگاهی کار می‌کنند.

نحوه عملکرد کاربراتور

برای درک بهتر تفاوت کاربراتور و انژکتور باید با نحوه‌ی عملکرد آن‌ها آشنا شوید. کاربراتورهای اولیه ساده بودند ولی رفته‌رفته کمی پیچیده‌ شدند. یک لوله‌ی عمودی بزرگ بالای سیلندرها وجود دارد. هوای اتمسفری به درون این لوله مکیده شده و از گذرگاه باریکی با نام ونتوری عبور می‌کند.

از آن‌جایی که ونتوری باعث سریع‌تر شدن جریان هوا و افت فشار می‌شود، افت فشار هوا سبب اثر مکشی شده و سوخت را از لوله‌ی سوخت که از کنار به کاربراتور ملحق می‌شود، بیرون می‌کشد.

تا اینجا مخلوط هوا و سوخت ایجاد می‌شود اما چگونه می‌توان ورود این مخلوط به سیلندر را تنظیم کرد؟

موتورهای کاربراتوری

یک دریچه‌گاز در زیر ونتوری وجود دارد که با بازشدن آن، هوای بیشتری وارد کاربراتور شده و در نتیجه سوخت بیشتری از لوله‌ی سوخت به درون کاربراتور کشیده می‌شود. با تنظیم باز و بسته شدن این دریچه‌گاز، سوخت و هوای بیشتری وارد سیلند شده و موتور سریع‌تر کار می‌کند.

دریچه‌ی دیگری به نام ساسات در ابتدای ورودی هوای کاربراتور و بالاتر از ونتوری وجود دارد. این دریچه میزان جریان هوا در کاربراتور را تنظیم می‌کند. اگر ساسات بسته باشد، هوا و در نتیجه سوخت خیلی کمی وارد کاربراتور می‌شود.

یک مخزن سوخت کوچک در کنار کاربراتور وجود دارد که یک دریچه و یک شناور دارد و لوله سوخت کاربراتور به آن متصل است. با ورود سوخت از این مخزن به کاربراتور، سطح سوخت در این مخزن کاهش یافته و شناور پایین می‌رود.

بیشتر بخوانید :  پیستون موتور خودرو چیست و انواع اشکال آن؟

وقتی که شناور از حد مشخصی پایین‌تر رود، دریچه‌ای را باز می‌کند که سوخت از آن مسیر و از مخزن اصلی وارد مخزن کوچک کنار کاربراتور می‌شود. با بالا رفتن شناور، دریچه بسته می‌شود.

نحوه عملکرد انژکتور

یکی از مهم‌ترین موارد تفاوت کاربراتور و انژکتور این است که انژکتورها می‌توانند الکتریکی یا مکانیکی باشند، ولی همه‌ی کاربراتورها مکانیکی هستند.

انژکتورهای مکانیکی با استفاده از یک دریچه‌گاز ساده و یک پمپ سوخت کار می‌کنند. هوا وارد یک مخزن کوچک سوخت می‌شود و پس از ترکیب شدن با سوخت، به همراه سوخت وارد یک دریچه‌ی بشکه‌ای که میزان سوخت را از طریق باز و بسته کردن دریچه‌ی هوا تنظیم می‌کند، می‌شود.

دریچه‌هایی در ورودی هوا قرار دارند که شدت جریان هوا به درون مخزن سوخت کوچک انژکتور را تنظیم می‌کنند. این دریچه‌ها توسط یک سیم به طور مکانیکی کنترل می‌شوند.

سوخت از این دریچه وارد لوله‌های سوخت شده و مستقیماً به درون یک سیستم سوخت‌رسانی که سیلندرها را تغذیه می‌کند، می‌شود.

تفاوت کاربراتور و انژکتور

یکی از موارد تفاوت کاربراتور و انژکتور مکانیکی این است که میزان ورود سوخت به هر سیلندر در انژکتور مکانیکی قابل تنظیم است ولی در کابوراتور، میزان ورود سوخت به تمامی سلیندرها با هم‌دیگر تنظیم می‌شود.

مهمترین تفاوت کاربراتور با انژکتور الکتریکی این است که دریچه‌ی انژکتور به صورت الکتریکی باز و بسته می‌شود.

در واقع، انژکتور الکتریکی دریچه‌ای است که به صورت الکتریکی باز و بسته می‌شود. نازل و پمپ انژکتور یکپارچه هستند؛ بنابراین فشرده‌سازی و اسپری کردن سوخت و زمانبندی تنها در یک قطعه انجام می‌شود. هر سرسیلندر دارای یک انژکتور الکتریکی مجزا است. انژکتور سوخت را به درون درگاه ورودی سیلندر اسپری می‌کند.

بنابراین دیگر تفاوت کاربراتور و انژکتور الکتریکی، اسپری شدن سوخت در انژکتور الکتریکی است.

معایب و مزیت‌های انژکتور و کاربراتور

تفاوت کاربراتور و انژکتور سبب شده است که هر کدام، معایب و مزایایی نسبت به هم دیگر داشته باشند. در این بخش برتری‌ها و ضعف‌های این دو سیستم سوخت‌رسانی موتورهای درون‌سوز بر یکدیگر را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

 • آلودگی و مصرف سوخت

انژکتورها به دلیل کنترل بهتر روی مصرف سوخت، سبب استفاده‌ی بهینه‌تر از سوخت می‌شوند، مصرف سوخت را کاهش می‌دهند و آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند.

 • توان و عملکرد

مجددا به دلیل دقت بالاتر انژکتورها و کنترل‌های الکترونیک آن‌ها، سوخت‌رسانی به میزان نیاز موتور انجام می‌شود. کاربراتورها نیز دقیق هستند ولی نه به اندازه‌ی انژکتورها. یکی از موارد تفاوت کاربراتور و انژکتور این است که عملکرد کاربراتورها با تغییر دمای سوخت یا هوا یا فشار اتمسفر ساز سازگار نمی‌شود.

 • هزینه و پیچیدگی

کاربراتورها به عنوان دستگاه‌هایی کاملا مکانیکی از نظر پیچیدگی کمتر و هزینه‌ی پایین‌تر، نسبت به انژکتورها برتری دارند. در صورتی که کاربراتور شما در جاده‌ای خلوت در بیابان خراب شود، شما می‌توانید با ابزارهای دم‌دستی ساده، کاربراتوری کار راه‌انداز بسازید یا کاربراتور قبلی را تعمیر کنید. با این حال حتی اگر تعمیرکاری حرفه‌ای و باتجربه باشد، نمی‌توانید بدون امکاناتی پیچیده یک انژکتور معیوب را تعمیر کنید.

بیشتر بخوانید :  فیلتر بنزین خودرو: عملکرد، خرابی و زمان تعویض + قیمت

امروزه کاربراتورها در بسیاری از موتورهای کوچک مثل موتورهای موتورسیکلت‌ها، چمن‌زن‌ها یا برف‌پاش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا کاربراتورها ارزان، ساده و قابل اطمینان هستند.

 • مقاومت در مقابل یخ‌زدگی

یکی از مشکلات کابراتورها خطر بالای یخ‌زدگی است که سبب مشکلات و آسیب‌های زیاد به موتور می‌شود.

با اینکه کاربراتورها بیش از یک قرن در موتورهای احتراق درونی مورد استفاده قرار گرفته‌اند ولی با مقایسه‌ای کلی و بررسی تفاوت کاربراتور و انژکتور به سادگی می‌توان گفت که انژکتورها جایگزین‌هایی برتر برای آن‌ها هستند، توان حرکتی بیشتری فرآهم می‌آورند و مصرف سوخت پایین‌تری دارند. (منبع انگلیسی)

تبدیل کاربراتور و انژکتور

تبدیل موتور کاربراتور به انژکتوری

گرچه تفاوت کاربراتور و انژکتور زیاد است و تبدیل این دو به یکدیگر امر متداول و توصیه شده ای نیست اما برای تبدیل موتور کاربراتور به انژکتوری می توان از برخی کیت های معتبر برای این امر استفاده نمود. در سیستم این کیت ها از یک انژکتور برای تغذیه چهار سیلندر استفاده شده که این انژکتور، سوخت مورد نیاز موتور را در ابتدای منیفولد سوخت می پاشد.

این کیتها از منظر انتقال سوخت مشابه موتور های کاربراتوری می باشند اما به کمک واحد کنترل الکترونیکی شرایط مناسب تری و مطلوب تری را برای محفظه احتراق فراهم می کند.

در این کیت ها علاوه بر تنظیمی که ECU به صورت دائم بر کارکرد موتور ماشین خواهد داشت در هر لحظه این تنظیم نیز تحت نظارت دوباره راننده بوده و اگر خطای کوچکی نیز اتفاق بیفتد بلافاصله تصحیح خواهد شد.

مزایای تبدیل کاربراتوری به انژکتوری

 • به خاطر یکنواختی ترکیب سوخت و هوا احتراق مناسب تری شکل گرفته و به علت افزایش بازدهی، احتراق موتور نرم تر و بی صدا تر عمل می کند.
 • بدلیل امتزاج مناسب سوخت و هوا راندمان احتراق افزایش یافته و در نتیجه می توان ضریب تراکم حجمی موتور را افزایش داد.
 • در سیستم های انژکتوری بدلیلا داشته باشند.
 • در این سیستم ها به علت حذف کاربراتور و پیاله بنزین بخارات حاصل از تبخیر سوخت در پیاله از بین می رود.
 • کنترل موتور در شرایط مختلف کاری کارکرد موتور مناسب تر و بهتر شده و موتور در هوای سرد سریعتر روشن شده و نیازی بوجود ساسات نمی باشد.
 • افزایش راندمان حجمی و حرارتی موتور بدلیل یکنواختی و ترکیب صحیح نسبت هوا و سوخت در حالتهای مختلف کاری موتور
 • افزایش راندمان حجمی باعث افزایش گشتاور و توان خروجی موتور تا 33 درصد می شود.
 • نسبت هوا ورودی به هر سیلندر بدلیل استفاده همه سیلندرها از یک حجم ثابت تقریباً برابر است.
 • بدلیل استفاده از سیستم های اندازه گیری دقیق الکترونیکی برای اندازه گیری هوای ورودی سوخت متناسب با آن تأمین شده و در نتیجه مصرف سوخت کاهش می یابد.
 • اینکه نیازی به گرم کردن منیفولد ورودی نمی باشد در نتیجه دانسیته هوای ورودی بیشتر شده و راندمان حجمی را افزایش می دهد و در نهایتا ًقدرت خروجی موتور افزایش می یابد.
 • با افزایش راندمان احتراق و کنترل پدیده Knock یا Detonation باعث افزایش عمر موتور خودرو می شود.
 • مهمترین علت ساخت سیستمهای انژکتوری و مزیت اصلی آن نسبت به موتورهای کاربراتوری کاهش آلودگی ناشی از موتور خودرو می باشد تا قابلیت پوشش دادن استانداردهای عدم آلایندگی داشته باشند.

معایب تبدیل  انژکتوری به کاربراتوری

 • بعلت فشار زیاد روی بنزین احتیاج به قطعات با استاندارد با معیارهای بسیار بالا در واحد سوخت رسانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
برند خودروی شما چیست؟

برای مشاهده قیمت روز لوازم یدکی

خودروی خود روی برند کلیک کنید:

مشاهده سایر برندها